Akupresura i akupunktura - co to takiego?
Pobudzanie punktów masażem celowanym jest najstarszą i najpowszechniejszą w świecie metodą leczenia. Rozwinięcie tego sposobu leczenia jest całkowitą zasługą Chińczyków. Już przed kilkoma tysiącami lat odkryli oni, że poprzez pewne punkty na powierzchni ciała można usunąć lub złagodzić niektóre zaburzenia czynności wewnątrz organizmu. Istnieją różne możliwości oddziaływania na te punkty. Najstarszym i najprostszym sposobem jest celowany masaż tych punktów, tzw. akupresura. Jeżeli w punkty te wkłuje się igły, to metodę leczenia nazywa się akupunkturą.
Stosunkowo wcześnie akupresura została zdominowana przez akupunkturę. Przekonano się bowiem, że nakłuwanie skóry cienkimi igłami w ściśle określonych miejscach przynosi znacznie lepsze wyniki niż ucisk. Obie te metody są jednak ściśle związane ze sobą i mają ten sam mechanizm działania leczniczego, oparty na odruchu.
Mechanizm działania akupresury i akupunktury
Ucisk lub nakłuwanie igłami punktów skóry, zwanych punktami biologicznie aktywnymi, powoduje pobudzenie zakończeń nerwowych (receptorów) z nimi związanych i powstanie bodźca, który wędruje do ośrodkowego układu nerwowego, a stamtąd do niedomagającego lub chorego narządu. W wyniku odruchu leczniczego następuje rozszerzenie drobnych naczyń tętniczych chorego narządu, poprawa krążenia krwi, usprawnienie dowozu substancji odżywczych i tlenu, a także zniesienie kurczu mięśni gładkich. W wyniku odruchu leczniczego dochodzi do odkwaszenia chorego narządu, do dobrego odżywienia i utlenienia, do poprawy czynności narządu oraz do złagodzenia lub zniesienia bólów.
Akupresura i ściśle z nią związana akupunktura przechodziły w ciągu tysiącleci różne koleje losu, utrzymały się jednak do dnia dzisiejszego.Właśnie dlatego, metody te mogą wypełniać niedostatki terapeutyczne konwencjonalnej medycyny i powinny być uważane za jej sojusznika.
Dlaczego akupresura?
Akupunkturę powinien wykonywać odpowiednio przeszkolony lekarz, natomiast akupresura może być przeprowadzona przy czynnej współpracy leczonego. Akupresura jest łatwa w nauczeniu się jej zasad i może być wszędzie zastosowana. Ze względu na stale wzrastające poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie akupresura staje się coraz powszechniej znana, szczególnie, że nie powoduje żadnych objawów ubocznych i ponadto nic nie kosztuje.
Akupresurę możemy stosować m.in. do:
- łagodzenia zaburzeń czynnościowych różnych narządów i dokuczliwych dolegliwości
- łagodzenia bólów
- w celu zapobierzenia nawrotom choroby
- wspomagania prowadzonego i kontrolowanego przez lekarza leczenia
- zwiększenia wydolności ogólnoustrojowej
- zastosowania w nagłych wypadkach jako "pierwszej pomocy"
Gdy wykorzystujemy akupresurę do łagodzenia różnego rodzaju bólów zawsze musimy pamiętać, że bóle są przede wszystkim sygnałami alarmowymi organizmu i zawsze należy poznać przyczynę ich występowania.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń